Difference between revisions of "Schedule"

From MolEvol
Line 12: Line 12:
 
Day: <span style="color:#ff0000">Thursday evening<br/></span>
 
Day: <span style="color:#ff0000">Thursday evening<br/></span>
 
Time: <span style="color:#ff0000">7:00-8:00 PM<br/></span>
 
Time: <span style="color:#ff0000">7:00-8:00 PM<br/></span>
Location: G70 (downstairs) in the Loeb building (ask about this location when you check in)<br/>
+
Location: <span style="color:#ff0000">G70 (downstairs)</span> in the Loeb building (ask about this location when you check in)<br/>
 
Bring your laptop with you to the lab, and try to arrive between 6:45-7:00.  We plan to get started at 7:00pm sharp.<br/>
 
Bring your laptop with you to the lab, and try to arrive between 6:45-7:00.  We plan to get started at 7:00pm sharp.<br/>
  
Line 18: Line 18:
 
Day: <span style="color:#ff0000">Thursday evening<br/></span>
 
Day: <span style="color:#ff0000">Thursday evening<br/></span>
 
Time: <span style="color:#ff0000">8:00-10:00 PM<br/></span>
 
Time: <span style="color:#ff0000">8:00-10:00 PM<br/></span>
Location: The outdoor terrace of the Swope Building (this is a new location)<br/>
+
Location: <span style="color:#ff0000">The outdoor terrace of the Swope Building</span> (this is a new location)<br/>
 
Bring an appetite, as this will be your dinner!  There will be plenty of food, drink and fresh air, with great views of Woods Hole and Eel Pond.  <br/>
 
Bring an appetite, as this will be your dinner!  There will be plenty of food, drink and fresh air, with great views of Woods Hole and Eel Pond.  <br/>
  

Revision as of 11:41, 18 July 2017

How to prepare for the Workshop on Molecular Evolution

Please download and install the software listed here: Downloads

Make T shirt suggestions Shirts2017 !

Shirts from previous years here!

All morning sessions are in Rowe, afternoons and evenings will be in room G70 of the Leob building

Opening Activities: 7 PM Sunday, July 20th, LOCATION CHANGES

Computer orientation lab:

Day: Thursday evening
Time: 7:00-8:00 PM
Location: G70 (downstairs) in the Loeb building (ask about this location when you check in)
Bring your laptop with you to the lab, and try to arrive between 6:45-7:00. We plan to get started at 7:00pm sharp.

Opening Reception:

Day: Thursday evening
Time: 8:00-10:00 PM
Location: The outdoor terrace of the Swope Building (this is a new location)
Bring an appetite, as this will be your dinner! There will be plenty of food, drink and fresh air, with great views of Woods Hole and Eel Pond.


First Week

Thursday
(20 July)
Friday
(21 July)
Saturday
(22 July)
Sunday
(23 July)
09:00-10:30 Yoder
(Welcome, Introduction &
1 min Student Presentations)
Lewis
(ML phylogenetics)
Lewis
(Bayesian phylogenetics)
10:30-12:00 Hillis
(Power, efficiency, consistency)
Lewis
(ML phylogenetics)
Lewis
(Bayesian phylogenetics)
12:00-14:00 Lunch break
14:00-15:30 Dunn
(Phylogenomics & methods)
Swofford
(Model selection)
Huelsenbeck
(Simulation lab++)
15:30-17:00 Dunn
(Phylogenomics & methods)
Swofford
(PAUP)
Huelsenbeck
(Why I like ML & Bayes)
17:00-19:00 Dinner break
19:00-20:30 Computer lab, room G70 Loeb
(slides)
Pearson
(Sequence homology)
Holder
(Branch support & tree tests)
McTavish
(Large scale phylogenetics)
20:30-22:00 Opening reception
Swope Terrace
Pearson
(FASTA/BLAST lab)
Holder
(Branch support & tree tests)
McTavish
(GARLI & RaxML)


Second Week

Monday
(24 July)
Tuesday
(25 July)
Wednesday
(26 July)
Thursday
(27 July)
Friday
(28 July)
Saturday
(29 July)
Sunday
(30 July)
09:00-10:30 Bielawski
(Codon models, Parts1and2)
Heath
(Integrative Bayesian Analyses)
Beerli
(Introduction to the Coalescence)
Weisrock
(species delimitation and lineage sorting)
Edwards
(Multilocus phylogeography and phylogenetics)
Meehan
(Phylodynamics: the use of phylogeny in epidemiology)
10:30-12:00 Bielawski
(Codon models, Part3)

(Part4)

Heath
(Divergence-time estimation and Biogeography])
Kubatko
(Species Tree Estimation)
dos Reis
(Bayesian species delimitation)
Edwards
(Multilocus phylogeography and phylogenetics)
Meehan
(Participant discussions)
12:00-14:00 Lunch break
14:00-15:30 Chang
(Adaptive molecular evolution)
Heath
(RevBayes)
Kubatko/Swofford
(Species Tree Lab I)
dos Reis
(BPP Tutorial)
Edwards
(Species Tree Lab II)
Open lab
15:30-17:00 Chang
(Adaptive molecular evolution)
Heath
(RevBayes)
Beerli
(Extensions to coalescence)
Weisrock
(Intro to RADseq)
Workshop team
(Species Tree Lab III: *BEAST)
Open lab
17:00-19:00 Dinner break
19:00-20:30 Open lab Course dinner party
Lobster Boil, MBL Club
Starts at 5pm
Beerli
( migrate tutorial)
Eaton
(pyrad and RADseq analysis)
Knowles
(Evolutionary applications of genomic data)
20:30-22:00 Open lab Course dinner party Beerli
( migrate tutorial)
Eaton
(pyrad and RADseq analysis)
Knowles
(Evolutionary applications of genomic data)