Difference between revisions of "Schedule"

From MolEvol
(Second Week)
(Second Week)
Line 89: Line 89:
 
| align="center" width="13.5%" | '''[[Peter Beerli|Beerli]]'''    <br/>([https://peterbeerli.com/workshops/mbl/2016/talk1.pdf Introduction to the Coalescent])<br/>   
 
| align="center" width="13.5%" | '''[[Peter Beerli|Beerli]]'''    <br/>([https://peterbeerli.com/workshops/mbl/2016/talk1.pdf Introduction to the Coalescent])<br/>   
 
| align="center" width="13.5%" | '''[[Lacey Knowles|Knowles]]''' <br/>(Evolutionary applications of genomic data)
 
| align="center" width="13.5%" | '''[[Lacey Knowles|Knowles]]''' <br/>(Evolutionary applications of genomic data)
| align="center" width="13.5%" |  '''[[Tracy Heath|Heath]]'''      <br/>(Lab: Phylogenetics w/ RevBayes)
+
| align="center" width="13.5%" |  '''[[Michael Landis|Landis]]'''      <br/>(Lab: Phylogenetics w/ RevBayes)
 
| align="center" width="13.5%" |  [https://molevol.mbl.edu/index.php/Faculty '''Workshop faculty'''] <br/>(TBA)   
 
| align="center" width="13.5%" |  [https://molevol.mbl.edu/index.php/Faculty '''Workshop faculty'''] <br/>(TBA)   
 
|-
 
|-
Line 111: Line 111:
 
| align="center" width="13.5%" | '''[[Laura Kubatko|Kubatko]]'''/'''[[David Swofford|Swofford]]''' <br/>(Species Tree Lab I)<br/>
 
| align="center" width="13.5%" | '''[[Laura Kubatko|Kubatko]]'''/'''[[David Swofford|Swofford]]''' <br/>(Species Tree Lab I)<br/>
 
| align="center" width="13.5%" | '''[[Cecile Ane|Cecile Ane]]'''  <br/>(Network models)
 
| align="center" width="13.5%" | '''[[Cecile Ane|Cecile Ane]]'''  <br/>(Network models)
| align="center" width="13.5%" | '''[[Michael Landis|Landis]]'''      <br/>(Lab: Phylogenetics w/ RevBayes)
+
| align="center" width="13.5%" | '''[[Tracy Heath|Heath]]'''      <br/>(Lab: Divergence time estimation w/ RevBayes)
 
| align="center" width="13.5%"  style="background:#F2FFE6" | '''Open lab'''
 
| align="center" width="13.5%"  style="background:#F2FFE6" | '''Open lab'''
 
|-
 
|-

Revision as of 14:16, 5 July 2018

How to prepare for the Workshop on Molecular Evolution

Please download and install the software listed here: Downloads

Opening Activities: 7 PM Thursday, July 19th, Reception in the Meigs Room in the Swope Building

All morning sessions are in Rowe, afternoons and evenings will be in room G70 of the Loeb building

Group photo: Tuesday July 24 at 10:30 (tentative) outside of Rowe building

First Week

Thursday
(19 July)
Friday
(20 July)
Saturday
(21 July)
Sunday
(22 July)
09:00-10:30 Bielawski
(Welcome &
1 min Student Presentations)
Lewis
(ML phylogenetics)
Lewis
(Bayesian phylogenetics)
10:30-12:00 Holder
(Phylogenetic considerations)
Lewis
(ML phylogenetics)
Lewis
(Bayesian phylogenetics)
12:00-14:00 Lunch break
14:00-15:30 Dunn
(Phylogenomics & methods)
Swofford
(Model selection)
Huelsenbeck
(Simulation lab++)
15:30-17:00 Dunn
(Phylogenomics & methods)
Swofford
(PAUP)
Huelsenbeck
(Why I like ML & Bayes)
17:00-19:00 Dinner break
19:00-20:30 Welcome & opening reception
Swope Bldg.
Rachel Williams
Intro computer lab
McTavish
(Maximum likelihood tree searching)
Landis
(Lecture: Graphical Models & RevBayes)
20:30-22:00 Opening reception
Swope Bldg.
Rachel Williams
(BLAST &
Alignment lab)
McTavish
(Ascertainment bias & partition models)
Heath
(Lecture: Divergence time estimation)


Second Week

Monday
(23 July)
Tuesday
(24 July)
Wednesday
(25 July)
Thursday
(26 July)
Friday
(27 July)
Saturday
(28 July)
Sunday
(29 July)
09:00-10:30 Bielawski
(Drift, selection & codon models)
Laura Eme
(Substitution models for proteins)
Beerli
(Introduction to the Coalescent)
Knowles
(Evolutionary applications of genomic data)
Landis
(Lab: Phylogenetics w/ RevBayes)
Workshop faculty
(TBA)
10:30-12:00 Bielawski
(Statistical analyses)

(Phenomenologcial load)

Laura Eme
(Multi-gene phylogenetics:
methods & applications)
Kubatko
(Species Tree Estimation)
Knowles
(Evolutionary applications of genomic data)
Landis
(Lab: Phylogenetics w/ RevBayes)
Workshop faculty
(Participant discussions)
12:00-14:00 Lunch break
14:00-15:30 Chang
(Protein evolution & ancestral reconstruction)
Bui Quang Minh
(IQ-TREE)
Kubatko/Swofford
(Species Tree Lab I)
Cecile Ane
(Network models)
Heath
(Lab: Divergence time estimation w/ RevBayes)
Open lab
15:30-17:00 Chang
(Adaptive protein evolution)
Bui Quang Minh
(IQ-TREE)
Beerli
(Extension of the basic coalescent)
Cecile Ane
(Network models)
Heath
(Lab: Divergence time estimation w/ RevBayes)
Open lab
17:00-19:00 Dinner break
19:00-20:30 Bielawski
(PAML lab)
(Lab slides)
Course dinner party
Lobster Boil, Terrace
Starts at 6pm
Beerli
( migrate tutorial)
Edwards
(Lecture: Multilocus phylogeography and phylogenetics)
TBA
20:30-22:00 Bielawski
(Additional resources)
(Advanced lab)
Course dinner party Beerli
( migrate tutorial)
Edwards
(Lecture: Multilocus phylogeography and phylogenetics)
TBA