Difference between revisions of "Schedule"

From MolEvol
(Second Week)
Line 54: Line 54:
 
| align="center" width="14.3%" | '''[[John Huelsenbeck|Huelsenbeck]]'''<br/>(MrBayes)
 
| align="center" width="14.3%" | '''[[John Huelsenbeck|Huelsenbeck]]'''<br/>(MrBayes)
 
| align="center" width="14.3%" | '''[[Bielawski|Bielawski]]'''<br/>([http://myweb.dal.ca/js551958/PAML_lab/lab.html PAML])
 
| align="center" width="14.3%" | '''[[Bielawski|Bielawski]]'''<br/>([http://myweb.dal.ca/js551958/PAML_lab/lab.html PAML])
| align="center" width="14.3%" | '''[[Tracy Heath|Heath]]'''<br/>(BEAST)
+
| align="center" width="14.3%" | '''[[Tracy Heath|Heath]]'''<br/>(Divergence time estimation)
 
| align="center" width="14.3%" | Course dinner/party<br/>Lobster Broil
 
| align="center" width="14.3%" | Course dinner/party<br/>Lobster Broil
 
|-
 
|-

Revision as of 17:49, 13 February 2012

First Week

Sunday, 22 July 2012: Arrival and opening reception in the Meigs Room, Swope Building 7pm - 9pm

Monday
(23 July)
Tuesday
(24 July)
Wednesday
(25 July)
Thursday
(26 July)
Friday
(27 July)
Saturday
(28 July)
09:00-10:30 Hillis
(Intro)
Lewis
(Substitution models)
Lewis
(Bayesian intro)
Bielawski
(Codon models)
Beerli
(Coalescence)
Felsenstein
(Phylogenetics of quantitative characters)
10:30-12:00 TAs, Meigs Room
(Computer lab intro)
Holder
(Alignment)
Alignment Lab
Lewis
(Likelihoods of trees)
Lewis
(Bayesian intro)
Bielawski
(Codon models)
Beerli
(Coalescence)
Felsenstein
(Historical Perspective of Phylogenetics)
12:00-14:00 Lunch break
14:00-15:30 Pearson
(Sequence databases)
Swofford
(Model selection)
Huelsenbeck
(Bayesian Phylogenetic Analysis)
Zwickl
(Large scale ML inference)
Kubatko
(Species Tree Estimation)
Meehan
(Applications of Molecular Evolution to Studying Microbiomes)
15:30-17:00 Pearson
(Sequence databases)
Swofford
(PAUP*)
Huelsenbeck
(Bayesian Phylogenetic Analysis)
Zwickl
(GARLI lab)
Kubatko
(Species Tree Estimation)
Meehan
(Applications of Molecular Evolution to Studying Microbiomes)
17:00-19:00 Dinner break
19:00-20:30 Pearson
(FASTA/BLAST lab)
Holder
(Branch support and tests)
Huelsenbeck
(MrBayes)
Bielawski
(PAML)
Heath
(Divergence time estimation)
Course dinner/party
Lobster Broil
20:30-22:00 Pearson
(FASTA/BLAST lab)
Holder
(Branch support and tests)
Huelsenbeck
(MrBayes)
Bielawski
(PAML)
Heath
(BEAST)
Course dinner/party
Lobster Broil


Second Week

Monday
(30 July)
Tuesday
(31 July)
Wednesday
(1 August)
09:00-10:30 Sawyer
(Applications of Molecular Evolution to Understanding Disease)
Edwards
(Multilocus phylogeography and phylogenetics)
Zakon
(Molecular Evolution of Sodium Channels)
10:30-12:00 Sawyer
(Applications of Molecular Evolution to Understanding Disease)
Edwards
(Multilocus phylogeography and phylogenetics)
Zakon
(Molecular Evolution of Sodium Channels)
12:00-14:00 Lunch break
14:00-15:30 Dunn
(Phylogenomics: applications)
Rokas
(Genome evolution)
15:30-17:00 Dunn
(Phylogenomics: applications)
Rokas
(Genome evolution)
17:00-19:00 Dinner break
19:00-20:30 Beerli
(Migrate tutorial and Lamarc tutorial)
Kubatko and Edwards
(Species Tree software)
20:30-22:00 Beerli
(Migrate tutorial and Lamarc tutorial)
Kubatko and Edwards
(Species Tree software)