Difference between revisions of "Schedule"

From MolEvol
(First Week)
(Make T shirt suggestions Shirts2014 !)
Line 1: Line 1:
 
== First Week ==
 
== First Week ==
 
===Make T shirt suggestions [[Shirts2014]] !===
 
===Make T shirt suggestions [[Shirts2014]] !===
 +
 +
To see shirts from previous years: [https://molevol.mbl.edu/index.php/Previous_MBL_Molecular_Evolution_Workshop_T-Shirts]
  
 
===All morning sessions are in Rowe, afternoons and evenings will be in room G70 of the Loeb building ===
 
===All morning sessions are in Rowe, afternoons and evenings will be in room G70 of the Loeb building ===

Revision as of 11:16, 29 July 2014

First Week

Make T shirt suggestions Shirts2014 !

To see shirts from previous years: [1]

All morning sessions are in Rowe, afternoons and evenings will be in room G70 of the Loeb building

Opening Reception: 7 PM Sunday, July 27st, Meigs Room, 2nd Floor of Swope

Monday
(28 July)
Tuesday
(29 July)
Wednesday
(30 July)
Thursday
(31 July)
Friday
(1 August)
Saturday
(2 August)
09:00-10:30 Hillis
Introduction
Lewis
(Likelihood in Phylogenetics)
Lewis
(Bayesian intro)
Bielawski
(Codon models)
Yoder
([Applications of Molecular Evolution, incl. Codon Models])
Felsenstein
(Phylogenetics of quantitative characters)
10:30-12:00 Pearson
(Sequence databases)
Lewis
(Substitution models)
Lewis
(Bayesian intro)
Bielawski
(Codon models)
Yoder
([Applications of Molecular Evolution, incl. Codon Models])
Felsenstein
(Historical Perspective of Phylogenetics)
12:00-14:00 Lunch break
14:00-15:30 Pearson
(FASTA/BLAST lab)
Swofford
( Model selection)
Huelsenbeck
(Bayesian Phylogenetic Analysis)
Bielawski
( PAML, JB_lab)
Rokas
(Evolutionary genomics)
Heath
(Divergence time estimation)
15:30-17:00 Holder
(Multiple Sequence Alignment)
Swofford
(PAUP*)
Huelsenbeck
(Bayesian Phylogenetic Analysis)
Bielawski
( PAML, JB_lab)
Rokas
(Evolutionary genomics)
Heath
(BEAST 2)
17:00-19:00 Dinner break
19:00-20:30 McTavish
( Computer lab)
Zwickl
(Large scale ML inference])
Heath/Landis
RevBayes
Course dinner/party
Lobster Boil; starts at 6 PM
Dunn
(Phylogenomics: applications])
(Participant analyses and discussion with workshop faculty)
20:30-22:00 McTavish
( Multiple Sequence Alignment Lab)
Zwickl
(GARLI lab)
Heath/Landis
RevBayes
Course dinner/party
Lobster Boil
Dunn
(Phylogenomics: applications])
(Participant analyses and discussion with workshop faculty)


Second Week

Monday
(4 August)
Tuesday
(5 August)
Wednesday
(6 August)
09:00-10:30 Beerli
(Introduction to the coalescent )
Edwards
(Multilocus phylogeography and phylogenetics)
(Participant analyses and discussion with workshop faculty)
10:30-12:00 Kubatko
(Species Tree Estimation)
Edwards
(Multilocus phylogeography and phylogenetics)
(Participant analyses and discussion with workshop faculty)
12:00-14:00 Lunch break
14:00-15:30 Kubatko
(Species Tree Lab I)
Edwards
(Species Tree Lab II)
15:30-17:00 Beerli
(Extensions to coalescence)
Holder
(Branch support and tests)
17:00-19:00 Dinner break
19:00-20:30 Beerli
(Migrate tutorial)
Holder
(Topology testing)
20:30-22:00 Beerli
(Migrate tutorial)
Naylor
(Cross-species Gene Capture in Phylogenetics)