Difference between revisions of "Schedule"

From MolEvol
(Opening Reception: 7 PM Sunday, July 17th, Meigs Room, 2nd Floor of Swope)
(Second Week)
Line 85: Line 85:
 
|- style="background:teal"
 
|- style="background:teal"
 
| align="center" width="14.3%" |  
 
| align="center" width="14.3%" |  
| align="center" width="14.3%" style="color:white" | '''Monday'''<br/>(27 July)
+
| align="center" width="14.3%" style="color:white" | '''Monday'''<br/>(25 July)
| align="center" width="14.3%" style="color:white" | '''Tuesday'''<br/>(28 July)
+
| align="center" width="14.3%" style="color:white" | '''Tuesday'''<br/>(26 July)
| align="center" width="14.3%" style="color:white" | '''Wednesday'''<br/>(29 July)
+
| align="center" width="14.3%" style="color:white" | '''Wednesday'''<br/>(27 July)
 
|-
 
|-
 
| align="center" width="14.3%" height="30" | 09:00-10:30
 
| align="center" width="14.3%" height="30" | 09:00-10:30

Revision as of 08:13, 24 June 2016

First Week

Please download and install the software listed here: Downloads

Make T shirt suggestions Shirts2016 !

Shirts from previous years here! Email: eachambers at utmail<dot>utexas<dot>edu

All morning sessions are in Rowe, afternoons and evenings will be in room G70 of the Loeb building

Opening Reception: 7 PM Sunday, July 17th, Meigs Room, 2nd Floor of Swope

Monday
(18 July)
Tuesday
(19 July)
Wednesday
(20 July)
Thursday
(21 July)
Friday
(22 July)
Saturday
(23 July)
09:00-10:30 Hillis
Introduction
Lewis
(Likelihood in Phylogenetics)
Lewis
(Bayesian intro)
Bielawski
(Codon models, Part1)
Yoder
([Applications of Molecular Evolution, incl. Codon Models])
McTavish
([TBA])
10:30-12:00 Pearson
(Sequence databases)
Lewis
(Substitution models)
Lewis
(Bayesian intro)
Bielawski
(Codon models, Part2)
Yoder
(Applications of Molecular Evolution, incl. Codon Models)
Hillis
([History of Phylogenetics and Molecular Evolution])
12:00-14:00 Lunch break
14:00-15:30 Pearson
(FASTA/BLAST lab)
Zwickl
(Large scale ML inference)
Huelsenbeck
(Bayesian Phylogenetic Analysis)
Bielawski
(Lab notesJB_lab)
Dunn
(Phylogenomics: Methods and applications)
Heath
(Divergence time estimation)
15:30-17:00 McTavish
( Computer lab)
Zwickl
(GARLI lab)
Huelsenbeck
(Bayesian Phylogenetic Analysis)
Bielawski
(Lab notesJB_lab)
Dunn
(Phylogenomics: Methods and applications)
Heath
(BEAST 2)
17:00-19:00 Dinner break
19:00-20:30 Holder
(Multiple Sequence Alignment)
Swofford
( Model selection )
Heath/Landis
RevBayes
Holder
(Branch support and tests)
Course dinner/party
Lobster Boil; starts at 5 PM
20:30-22:00 McTavish
( Multiple Sequence Alignment Lab)
Swofford
(PAUP slidesPAUP* Exercise)
Heath/Landis
RevBayes
Holder
(Topology testing. continued)
Course dinner/party
Lobster Boil


Second Week

Monday
(25 July)
Tuesday
(26 July)
Wednesday
(27 July)
09:00-10:30 Beerli
(Introduction to the coalescent )
Edwards
(Multilocus phylogeography and phylogenetics)
(Participant analyses and discussion with workshop faculty)
10:30-12:00 Kubatko
(Species Tree Estimation)
Edwards
(Multilocus phylogeography and phylogenetics)
(Participant analyses and discussion with workshop faculty)
12:00-14:00 Lunch break
14:00-15:30 Kubatko
(Species Tree Lab I)
Edwards
(Species Tree Lab II)
15:30-17:00 Beerli
(Extensions to coalescence)
17:00-19:00 Dinner break
19:00-20:30 Beerli
(Migrate tutorial)
20:30-22:00 Beerli
(Migrate tutorial)
Participant analyses and discussion with workshop faculty